Пальмова деревина - мегатренд нашого часу

ЛЕГКИЙ, ДЕШЕВИЙ, ДОСТУПНИЙ У ВЕЛИКИХ ОБСЯГАХ І, ЩО НАЙГОЛОВНІШЕ, ВІДНОВЛЮВАНИЙ РЕСУРС

Скарби все ще існують на нашій планеті. Але, щоб їх знайти не обов’язково копати глибокі ями в землі. Одним з таких є пальмова деревина. Нинішні світові пальмові плантації сягають 800 тис. га і їх слід поновлювати з періодичністю 25 років. Це означає, що кожного року вирубують 32 тис. га цих дерев. У перерахунку на деревину це становить близько 110 млн м 3 . Такий щорічний обсяг вдвічі більший від щорічного обсягу заготівлі деревини в Німеччині. І ніхто його не використовує.

ЧОМУ ВИРУБУЮТЬ СТІЛЬКИ ПАЛЬМ?

Коли вік олійної пальми досягає 25 років, вихід олії із неї суттєво зменшується, тож таке дерево потрібно замінити молодим. Часто практикують непродуктивні пальми залишати, а ділянки для насадження молодих звільняти, вирубуючи тропічні ліси, що може призвести до винищення останніх. Отож, значно краще вирізати плантацію старих пальм, а на їх місці садити молоді. Проте зараз такий підхід застосовують доволі рідко, оскільки ніхто не знає, що робити із великою кількістю старої пальмової деревини. Таким чином, пальмова деревина перетворюється на сировину із значними доступними обсягами, котрі мало хто використовує. 

Окрім цього, продукція для масового ринку має бути дешевою. Дешевизна ж пальми пов’язана із доволі високою пропозицією та незначним попитом.

І, нарешті, вона дуже легка, що відповідає нинішнім тенденціям до зменшення маси деталей зокрема і виробів загалом. Пальмова деревина лише трохи важча від бальзової.

ПОТЕНЦІАЛ ПАЛЬМОВОЇ ДЕРЕВИНИ РЕТЕЛЬНО ВИВЧИЛИ

Пальмова деревина ідеальна для легкого середнього шару столярної панелі, який можна облицювати верхнім шаром з будь-якого матеріалу. Верхній шар стабілізує панель від згинання, а пальмова деревина забезпечує незначну масу. Тимчасом великі виробники розпочали виробництво дверей із пальмовою деревиною на регулярній основі. Такі двері на 3 кг легші, ніж при використанні звичайної деревини.

Щоб повноцінно використовувати потенціал пальмової деревини, необхідно вміти її обробити. Основна проблема пов’язана із тим, що у м’якій деревині містяться надзвичайно тверді волокна, що наче прути, повністю пронизують її.

Протягом багатьох років деревообробники замислювалися над тим, чи можливо обробляти пальмову деревину. Нині вже зрозуміло, що так. Немає нічого, щоб завадило використанню пальмової деревини. Панель із середнім шаром з пальмової деревини та верхніми шарами із ДСП або MDF. Також можливий варіант склеювання пальмової деревина у всіх шарах, склеєних поперечно з фанерою. 

Ми в LEUCO виготовляли різні панелі та панельні конструкції з пальмової деревини і досліджували їх. Наша команада отримала цікаві варіанти її застосування. Наприклад, у виробництві дверей. Незважаючи на меншу масу пальмової деревини, використовуючи її, можна досягти такої ж самої звукоізоляції, як і при застосуванні порожнистих ДСП.

 

 

 

ДОВІДКА

Насправді, пальма – це не дерево, трава. Під мікроскопом помітні дуже тверді деревні волокна, які забезпечують її міцність. У поперечному перерізі вони виглядають як перші комп’ютерні ігри Pacman. Ці волокна вбудовані в дуже м’яку клітинну матрицю, яку можна легко стиснути. Таким чином доводиться одночасно обробляти дуже м’який і дуже твердий матеріали. Волокна повинні бути точно зрізані без подрібнення або розриву клітин під час обробки. З цією метою LEUCO провела багато експериментальних робіт. Тепер можна сказати, що обробка пальмової деревини можлива. Для цього необхідні спеціальні інструменти. Ми відкриємо вам таємницю: різці потребують надзвичайно великого осьового кута, а дискові пилки повинні бути обладнані геометрією зубця g5 або nn-System.